Kategorie
Bez kategorii

I co dalej?

Matura międzynarodowa jest dokumentem uprawniającym do podjęcia studiów zarówno Polsce, jak i na zagranicznych uczelniach. Dyplom IB jest honorowany i uznawany za prestiżowy w wielu uczelniach na całym świecie.

Jest traktowany jako równorzędny egzamin z angielskimi A-level (m.in. w Oxfordzie, Cambridge) lub SAT (MIT). Najlepsi maturzyści są przyjmowani bez egzaminu na czołowe uczelnie świata, takie jak Oxford, Cambridge, Yale, MIT, Harward, choć przepustką jest zazwyczaj wysoka średnia.
W Polsce świadectwo matury międzynarodowej jest podstawą przyjęcia na większości uczelni (akademie medyczne, które potrzebują trzech ocen z przedmiotów z grupy 4 uzgodniły możliwość przyjęcia dwóch i obliczenia średniej z nich jako trzecią). Należy jednak zwrócić uwagę na przeliczniki uzyskanych punktów stosowane przez poszczególne uczelnie.
Średni wynik we wszystkich szkołach z IB na świecie wynosi 29-30 punktów. Maksymalnie można uzyskać 45 punktów. W rekrutacyjnych realiach najwyżej cenionych uczelni liczy się wynik od 40 punktów średniej.
W klasie maturalnej w grudniu kandydaci aplikujący na najlepsze uczelnie, zapraszani są na rozmowę kwalifikacyjną, na której odpada zdecydowana większość z nich. Następnym etapem jest spełnienie przyznanej conditional offer – czyli uzyskanie na maturze określonej przez uczelnię liczby punktów, która gwarantuje miejsce na uniwersytecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *